İlaçla Petek Temizliği

Peteklerde zamanla biriken kirli artıkların temizlenmesi için ilaçla petek temizliği yapılması gerekmektedir. Bunun için asidik özelliğe sahip kimyasallar tercih edilmektedir. Bu sayede birikmiş olan tortular erimekte ve peteklerden akarak dışarı çıkmaktadır. Ancak bu işlemler sırasında tesisata ve özellikle kombiye bir zarar vermemek gerekmektedir.

Petek Temizliği Nedir?

Petekler kış boyunca ısınmamızı sağlayan radyatörlerdir. 4-5 ay boyunca kesintisiz olarak çalışan peteklerin performansı zamanla düşecektir. Çünkü peteklerin içindeki dolaşan su kirlenecek ve peteklerin dibine çökecektir. İşte bu durum peteklerin altının daha az ısınmasına neden olur. Yani performans düşer ve petekten istenen verim alınamaz.

Her sene kış başı ya da sonunda petek temizliği yaptırmanız gerekir. Böylece kirler tortu halini almadan çözüm olacaktır. Aksi takdirde temizliği de zorlaşacaktır. Peteklerinizin temiz olması performansını gözle fark edilir şekilde arttıracaktır. Bu yüzden bir kez petek temizletme ücreti ödeyerek, sürekli kabarık fatura ödemekten kurtulabilirsiniz.

İlaçla Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kimyasal ilaç kullanarak petek temizliği yaparken son derece dikkatli olmak gerekmektedir. Özellikle çok eski olan tesisatlarda bu yöntemden sakınmak gerekmektedir. Aksi takdirde borularda kaçak oluşması söz konusu olabilir.
Temizliğe başlamadan evvel peteklere verilecek asitli su hazırlanır. Bu hazırlama sırasında son derece dikkatli olunması gereklidir. Nitekim oranın az olması durumunda temizlik başarılı bir şekilde gerçekleştirilmeyecektir ya da asit oranının fazla olması durumunda da tesisata bir zarar verilmesi söz konusu olabilecektir.

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra her peteğe ayrı bir şekilde bu ilaçlı suyun pompalanması gereklidir. Ardından da temizlik bitince peteklerin durulanması gerekmektedir. Durulama işleminde nötr su kullanılmalıdır. Bu sayede petekte kalan asitler de tam olarak temizlenecektir. Eğer petekte asit varken kullanılmaya başlanırsa bu durumda basınç kendiliğinden yükselecektir. Bu da kombinize zarar verebilir. İşte bu sebeple durulama işleminin profesyonel bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Ne Kadar Sürede Bir Yaptırmalıyım?

Periyodik olarak yapılan temizliklerde asitli su kullanılmasına gerek yoktur. Ancak uzun süreli kullanımların ardından böylesi bir yöntemin izlenmesi uygun olacaktır. Genel olarak ifade edecek olursak 3 yılda bir temizlik yapılması uygun olacaktır. Bu sayede petekler ve tesisat zarar görmeyecek ve en iyi şekilde temizlenecektir.

Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz üzere eğer tesisat çok eskimiş ise bu durumda bu uygulamayı yaptırmaktan kaçınmak gerekmektedir. Eğer böyle bir düşünceniz var ise İstanbul ilaçlı petek temizleme hizmeti sunan firmamızı arayarak destek alabilirsiniz. Personellerimiz gerekli incelemeleri yaparak sizlere en doğru seçeneği belirteceklerdir.

Böylelikle tesisatınız büyük zarar görmekten kurtulacak ve daha verimli bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. Bu sayede de cebinizden çıkacak fatura masrafları da ciddi oranda azalacaktır. Dolayısıyla temizlik için yapmış olduğunuz masraflar sizlere kısa bir süre içerisinde geri dönecektir.

Alfa Tesisat
Alfa Tesisat
Alfa Tesisat olarak tesisat sorunlarınıza uzman ekip ve son teknoloji cihazlarla profesyonel hizmetler sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir