Petek Havası Alma

Kalorifer peteklerinde ısınma problemi bulunuyorsa akıllara ilk gelen yöntem petek havası alma olmaktadır. Zira en basit ve etkili olan bu yöntem sayesinde peteklerin ısınması genellikle mümkün olmaktadır. Ancak bunu yanı sıra daha birçok farklı neden sebebiyle peteklerin tam olarak ısınmaması da söz konusu olabilir. Eğer hava almak ile çözüm bulamaz iseniz bu durumda Alfa Tesisat firmamızı arayarak destek alabilirsiniz.

Petek Havası Nedir?

Peteklerde hava olması halinde peteklerin performansı düşer. Peteklerinizi tam kapasite kullanmak için, içinde hava olmadığından emin olmalısınız. Kış başında peteklerinizi çalıştırırken havasını alarak tüm kış konforlu şekilde kullanabilirsiniz.

Peteklerin havasını alma işlemi tek bir yerden yapılmaz. Her bir peteğin ayrı ayrı havasını almak gerekir. Böylece her odadaki petek, o odayı rahatlıkla ısıtacak şekilde verimli çalışacaktır.

Peteklerinizde ısınma sorunu yaşıyorsanız aklınıza ilk olarak peteklerin havasını almak gelmelidir. En çok karşılaşılan bu sorunun çözümü basittir. Havasını almanıza rağmen peteklerde ısınma sorunu yaşıyorsanız diğer sorunlara yönelebilirsiniz. Peteklerde hava varsa kompleks işlere girişmeden basitçe sorunu hemen giderebilirsiniz.

Petek Havasını Kendim Alabilir Miyim?

Elbette ki alabilirsiniz. Zira bu yöntem son derece basit olup sadece bir pense veya tornavida yardımı ile bunu başarabilirsiniz. Ancak hava alma işlemi sırasında dikkatli olmanızı sizlere tavsiye ederiz. Zira peteklerde bulunan birikmiş pis sular da hava alma sırasında dışarı çıkmaktadır. Bu durumda duvarlarınıza ya da halılarınıza sıçraması pek muhtemeldir. İşte bu sebeple hava alırken bir bez yardımı ile suyun çıkacağı yeri tutmanızda fayda bulunmaktadır.

Ne Kadar Süre Almam Gerekir?

Hava alma işlemini peteklerin sonunda yer alan vidalı kısımlardan yapmanız gerekmektedir. Bunu yaparken ise çıkacak kirli suyu bir kaba almanızda fayda bulunmaktadır. Eğer peteklerinizde hava var ise bu su almaya başladığınızda fark edilecektir. Zira petekten çıkan su baloncuklu bir şekilde çıkacaktır. İşte bu akış düzelene kadar hava almanız gerekmektedir.

Hava Alırken Kombi Açık mı Olmalı?

Petek havası nasıl alınır diye soruyorsanız ilk olarak kombinizi çalıştırmanız gereklidir. Ayrıca kombinizin su basınç değerinin 1.5 ile 2 arasında olmasına da dikkat etmelisiniz. Ardından peteklere su gittiğinden de emin olunuz. Aksi takdirde bir kaçak olması ihtimali söz konusu olabilir.

Tüm bunları yaptıktan sonra sizler de hava alma işlemine geçebilirsiniz. Tüm odalardaki peteklerin havasını aldıktan sonra bir müddet bekleyerek peteklerin ısınıp ısınmadığını kontrol ediniz.

Genellikle peteklerin üstü ısınırken alt tarafları daha az ısınmaktadır. Bunun sebebi ise genellikle peteğin kirli olmasıdır. İşte bu gibi durumlarda firmamızı arayarak petek temizleme hizmetleri alabilirsiniz. Bu sayede daha iyi bir şekilde ısınacak ve daha az fatura ödeyeceksiniz. Ayrıca kombi ve peteklerinizin ömrü de bu sayede uzamış olacaktır.

Alfa Tesisat
Alfa Tesisat
Alfa Tesisat olarak tesisat sorunlarınıza uzman ekip ve son teknoloji cihazlarla profesyonel hizmetler sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir